Australia

Słowem, które najlepiej opisuje Australię, jest różnorodność. Ten ogromny kraj (ponad 7,6 mln. km. kw.), będący jednocześnie jednym z 7 kontynentów (jako jedyny kraj na świecie obejmuje swoim zasięgiem cały kontynent), chyba nigdy nie jest w stanie się znudzić. Każdy dzień podróży przez Australię przynosi bowiem inny krajobraz - księżycowe pustkowia, kipiące życiem porośnięte zielenią góry, skaliste wybrzeża czy też niepowtarzalny busz, pełen skaczących kangurów.

Choć wydaje się to zaskakujące Australia była zamieszkana już 50 tys. lat temu. Regularnie pojawiali się na tym kontynencie mieszkańcy Azji. Kulturę Australii budowali Aborygeni, którzy wbrew obiegowym opiniom nie mieszkali na pustyniach kontynentu, a na zielonych i bogatych w pożywienie i wodę brzegach oceanu.Wraz z pojawieniem się w Australii pierwszych osadników z Europy (XVII w.n.e.) Aborygeni wycofali się bardziej wgłąb lądu. Pierwsi Europejczycy (Holendrzy) lądowali w północno - zachodniej części kontynentu, przez co ich wyobrażenie o tym miejscu było jak najgorsze - uważali, że nie za bardzo nadaje się do życia. Dopiero odkrycie przez wyprawę Cooka w 1770 roku Zatoki Botanicznej (Botany Bay) oraz zielonych terenów całego południowego i południowo-wschodniego wybrzeża zachęciła Europejczyków do szerszej eksploracji kontynentu oraz osiedlania się na nim. Teren ten został nazwany przez Cooka Nową Południową Walią i ogłoszony terenem przynależnym do Korony Brytyjskiej. Był to zaczątek dzisiejszego państwa, kolonia pod wodzą gubernatora Artura Philipa. Nowi mieszkańcy kolonii byli w dużej mierze brytyjskimi osadnikami, część z nich została jednak zesłana do kolonii w ramach kary - Nowa Południowa Walia była bowiem kolonią karną. Na terenie dzisiejszej Parramatty (część obszaru metropolitarnego Sydney) istniały więzienia, skąd wolni mieszkańcy mogli "zabierać" więźniów i wykorzystywać ich do pracy. Populacja Australii bardzo szybko powiększała się, szczególnie w latach 50-tych XIX wieku, kiedy zapanowała gorączka złota. Na początku XX wieku wszystkie kolonie utworzyły jedno państwo - Australię - pozostającą nadal częścią Imperium Brytyjskiego. W latach 60=tych XX wieku kraj stał się niepodległy (samodzielny), nadal jednak związany silnie z Wielką Brytanią poprzez monarchę. Oficjalnie kraj jest monarchią konstytucyjną, której głową państwa jest panujący monarcha brytyjski (a w jego imieniu gubernator), zaś władzę wykonawczą ma rząd z premierem na czele. Dwuizbowy parlament stanowi władzę ustawodawczą. 

Dzisiejszą Australię zamieszkuje ok. 25 mln mieszkańców, którzy mają do dyspozycji tereny porównywalne do obszaru całej Europy. Najwięcej Australijczyków mieszka na wschodnim i południowo-wschodnim wybrzeżu. Większa część kraju to pustynie, ale już wybrzeże południowo-wschodnie charakteryzuje się dużą ilością lasów, w większości mieszczących się w parkach narodowych. Przejazd trasą od Brisbane do Sydney (ok. 900 km) to oprócz widoku pięknych wybrzeży również możliwość zwiedzania licznych parków narodowych czy też trekkingu w górach. Pamiętać jednak należy, że najwyższa góra w Australii - Góra Kościuszki (jej nazwa to wynik przypadku - pierwszym europejskim zdobywcą góry był bowiem Polak Paweł Edmund Strzelecki i to on ochrzcił górę) ma jedynie 2228 m. n.p.m., zbyt wysoko zatem nie da się wejść. Same trasy trekkingowe są jednak bardzo przyjemne, często wiodą nad samym oceanem bądź też przez busz. 
Cały  naród stanowi dość ciekawą mieszankę kulturową, skoro 1/4 Australijczyków urodziła się poza krajem, a  druga 1/4 ma przynajmniej jednego rodzica urodzonego poza Australią. To, co zachwyca w Australii to sposób zachowania Australijczyków, którzy są bardzo mili i pomocni w każdej sytuacji. Charakteryzuje ich niezwykły optymizm, nie powinno to jednak dziwić w kraju, który ma drugi na świecie wynik wskaźnika rozwoju społecznego (obejmującego między innymi długość życia, jakość życia, opiekę zdrowotną, wolność osobistą czy edukację). Gospodarka Australii opiera się głównie na przychodach z usług, sporą jej część stanowi też turystyka oraz import węgla czy też produktów rolnych.

Australia słynie również ze swoich steków. Mięso jest tam względnie niedrogie, a grille elektryczne czy też gazowe powszechnie dostępne w parkach czy też tzw. rest area. 

Pisząc o tym pięknym kontynencie nie można również zapomnieć o niezwykłych zwierzętach, które ewoluowały zupełnie inną ścieżką niż w pozostałej części świata (występuje tu wiele gatunków torbaczy, a także jedyne na świecie ssaki jajorodne, jak np. dziobak).  Kangury - symbol kraju - są obecne powszechnie i naprawdę bardzo poważnie należy traktować znaki przy drodze "uwaga kangury", zdarza im się bowiem często wskakiwać prosto pod koła pędzących samochodów. To samo dotyczy koali (ale nocą) oraz wombatów. Koale można spotkać w dzień śpiące na drzewach eukaliptusowych - wystarczy zatrzymać się przy lesie eukaliptusowym, zadrzeć głowę do góry i poszukać śpiących włochatych kulek. W nocy są one aktywne, potrafią niejedną osobę przestraszyć, bowiem bardzo głośno jedzą liście eukaliptusa, chrumkając i pochrząkując. Warto również zwrócić uwagę na ptaki: czarne łabędzie, kolorowe papugi, białe papugi, głośno chichoczące kukabury. Są bardzo urokliwe, choć potrafią budzić rano głośnymi dźwiękami.

Kliknij tu, aby wyświetlić wszystkie posty dotyczące Australii

Komentarze

Łączna liczba wyświetleń