Tajlandia

Tajlandia to państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej na Półwyspie Indochińskim, nad Morzem Andamańskim i Zatoką Tajlandzką, graniczące z Malezją, Kambodżą, Laosem i Mjanmą (dawniej Birmą). Jeszcze do połowy XX wieku nazywana była Syjamem, a teraz jest po prostu krajem wolnych ludzi ("Thai" znaczy "wolny").

Historia kraju zaczyna się około XII wieku, kiedy to Tajowie wyemigrowali z południowo-zachodniej części  Chin. Po przybyciu na tereny dzisiejszego państwa zasymilowali się z żyjącymi tu Khmerami, przyjmując część ich kultury oraz religię - buddyzm.  W XVI/XVII wieku do Syjamu zaczęli napływać Portugalczycy, Francuzi i Brytyjczycy. Kraj pozostał oficjalnie wolny, jednak w rzeczywistości dostał się pod wpływy zarówno Brytyjczyków jak i Francuzów, dla których Syjam był kolejnym miejscem walki o hegemonię. W trakcie II wojny światowej Tajlandia opowiedziała się przeciw aliantom, jednak w  1944 roku dokonał się zamach stanu w wyniku którego rząd popierający Japonię został stracony, a władzę objęła frakcja popierająca Aliantów. Pozwoliło to uchronić kraj od represji po wojnie.

Do połowy lat 60 XX wieku Tajlandia była sojusznikiem Stanów Zjednoczonych (wspierając ich nawet w wojnie w Wietnamie), jednak w wyniku tak prowadzonej polityki w 1965 roku wybuchło powstanie (wspierane przez Wietnam, Laos i Chiny), które trwało aż do 1983 roku. 

Dzisiaj Tajlandia jest monarchią konstytucyjną. Głową Państwa jest król Rama IX. Tajlandczycy niezwykle szanują swojego przywódcę, a obraza majestatu króla podlega surowym karom (penalizowane jest np. zniszczenie banknotu z wizerunkiem króla). Stolicą kraju jest zatłoczony Bangkok, którego aglomeracja liczy ok. 12 milionów mieszkańców. Zdecydowana przewaga ludności (ponad 90%) wyznaje buddyzm.

Flaga Tajlandii, Thong Trairong, zbudowana jest z trzech kolorów: czerwonego, białego i granatowego, które symbolizują kolejno: naród tajski, religię (buddyzm) i monarchię - wszystko to, co dla kraju jest najważniejsze. 

W Tajlandii, ze względu na tropikalny klimat, malownicze plaże, urokliwe zatoki, fascynującą kulturę, wspaniałe plaże i dobrą kuchnię, bardzo mocno rozwinięta jest turystyka, której głównymi ośrodkami są południe i środkowa część kraju (wyspy Phuket i Koh Samui, a także Krabi, Pattaya i Bangkok). Innym, choć odrobinę mniej popularnym regionem turystycznym jest region Chiang Mai położony na północy kraju.

Walutą kraju jest baht (THB). 10 THB = ok. 1,10 PLN (listopad 2015). 

Żeby zobaczyć posty dotyczące Tajlandii, kliknij tutaj.

Komentarze

Łączna liczba wyświetleń