Indonezja: świątynie, wulkany i plaża

Jeżeli marzysz o wspinaniu się na wulkany, zjedzeniu dużej ilości ryżu, posurfowaniu i poleżeniu na plaży oraz obejrzeniu pięknych świątyń - Indonezja jest idealnym wyborem dla Ciebie :)
Propozycja trasy:

1.Świątynie na Jawie:  Yogyakarta w 2 dni

Miasto kultury i uniwersytetów oraz dwóch przepięknych kompleksów świątyń: Borobudur i Prambanan.

Pierwszy dzień: poranek sugerujemy spędzić w Borobudur, popołudnie zaś na przechadzkach po Yogykarcie. Jeżeli chcecie pojechać na wulkan Bromo ze zorganizowaną wycieczką, to jest to również moment, żeby taką wycieczkę załatwić w biurze podróży.
Drugi dzień: poranek w Prambanan. Popołudnie: przechadzki po Yogykarcie

Druga opcja to cały dzień na świątynie - trzeba wówczas wystartować wcześnie, bo przemieszczanie się zajmuje trochę czasu. Plusem jest to, że można kupić Combo bilet, który jest ponoć tańszy. 

Artykuły: 

2. Wulkany na Jawie : 

a. Wulkan Bromo w 2-3 dni

Jeżeli decydujecie się na wycieczkę i nie chcecie spędzić dwóch pełnych dni w Yogykarcie, możecie wyruszyć w drogę na Bromo popołudniu drugiego dnia. Jeśli jednak decydujecie się na transport we własnym zakresie, musicie liczyć min. pół dnia (a najlepiej cały) na przedostanie się na Bromo. 

My zdecydowaliśmy się poświęcić wulkanowi cały jeden pełen dzień (co oznacza dwa noclegi na Bromo), ale wiele osób decyduje się na opcję: przyjazd wieczorem, pobudka nad ranem, spacer w kierunku wulkanu i obejrzenie zachodu słońca, wejście na wulkan i o 10-11 wyjazd z Bromo. Sugeruję jednak cały dzień, bo poza wulkanem można sobie wówczas trochę pochodzić po pobliskich górach (ze wspaniałym widokiem na wulkan) i na spokojnie wdrapać się na jego szczyt w godzinach popołudniowych bez szalejącego tłumu turystów. Wszystko jednak zależy od waszego napiętego planu.

Artykuł: Bromo

b. Opcjonalnie: Wulkan Ijen w 2-3 dni

Nie byliśmy w tym miejscu, ale słyszeliśmy mnóstwo dobrych opinii. Oprócz samego wulkanu można tam obejrzeć siarkowe jeziora.

Więcej na ten temat możecie znaleźć na blogu Emilii, która od dłuższego czasu mieszka w Indonezji.


3. Opcjonalnie: Plaże na Jawie w 2-3 dni (albo dłużej jak kto woli)

Powszechnie nie słychać jakoś zachwytów nad plażami Jawy, a jak się okazuje zasługują one również na uwagę. Jedną z częściej wymienianych przez blogerów jest plaża w Sukamade, gdzie można obserwować żółwice składające jaja i małe żółwiki. Oczywiście - jeśli ma się trochę szczęścia :)

Więcej na ten temat możecie znaleźć na blogu Emilii 


4. Odpoczynek i zwiedzanie na  Bali

Bali chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. To raj dla surferów oraz dla osób chcących sobie po prostu popływać. Popularne są również pola ryżowe, wycieczki do świątyń czy też pod wulkan. Słowem - na Bali można znaleźć wszystko (miejsca pełne rozrywki, ale również idealne na rodzinne wakacje). Z całą pewnością polecamy wycieczkę w okolice Ubud - piękne pola ryżowe, bardzo ładne świątynie. Ile czasu spędzicie na Bali zależy tylko od Was. Osobiście nie spędziliśmy na Bali zbyt dużo czasu, bo szczerze mówiąc nie do końca nam się podobało. Ale ile ludzi, tyle opinii, więc nie skreślajcie Bali tylko z naszego powodu ze swoich planów :) Jedyna sugestia: jeśli zależy Wam na pływaniu w morzu - wybierzcie raczej plażę w Sanur, bo ta w Kucie jest idealna dla surferów (wielkie fale), a nie dla wielbicieli żabki ;) 


 Z całą odpowiedzialnością możemy jednak zasugerować zwiedzenie trzech miejsc w pobliżu Bali:

a. Lombok

Lombok to spora wyspa obok Bali, która słynie i z pięknych plaż idealnych dla surferów (na południu), ze spokojnych miejsc do pływania (Senggigi) oraz wulkanu (trekking zajmuje 2-3 dni, ale ponoć wart jest wylanego potu).


b. Wyspy Gili w 2-3 dni

Koralowe wyspy Gili są 3 i słyną przede wszystkich z rajskich plaż oraz pięknej rafy. Osobiście spotkałam tam wielkie żółwie, które pływały sobie tuż przy brzegu, skubiąc rafę od czasu do czasu. Choć Gilli są  bardzo turystyczne, to jednak mają swój urok. Liczne knajpki i hoteliki, liczni cykliści, szkoły nurkowe czy też po prostu piękne plaże - to wszystko znajdziecie właśnie tam. Krótka wycieczka na Gilli (2-3 dni) na pewno pozostawi każdego z pięknymi wspomnieniami. 

Artykuł: Gili

c. 3 Nusy: Nusa Lembongan, Nusa Ceningan i Nusa Penida

3 wysepki, z lasami mangrowymi, zielonymi górami, bardzo ładnymi plażami i unikalnymi klifami zasługują na dłuższy pobyt. Wszystkie trzy zapewniają nie tylko przepiękne widoki, możliwości leniwego odpoczynku, ale również liczne atrakcje: snorkeling, diving. Można również zafundować sobie lekcje yogi czy masaż w Spa. Nasza opcja zakładała parę dni na Nusie Lembongan (z jednodniową wycieczką na Nusę Ceningan), a następnie przeniesienie się na Nusę Penidę, ale na wszystkich wyspach można wykupić dzienne wycieczki na pozostałe, zatem opcja osadzenia się tylko na jednej i zwiedzania pozostałych również wchodzi w grę.

Artykuły: Nusa Lembongan i Nusa Ceningan, Nusa Penida

5. Opcjonalnie: Komodo w min. 3 dni (z przelotami)

 Jeżeli chcecie obejrzeć Warana, można wybrać się na wycieczkę do niego z Lomboku albo z Bali. Wycieczki są dostępne w biurach podróży w dwóch opcjach: przelot oraz wycieczka drogą morską. Można też pewnie zorganizować sobie to samemu i wówczas wychodzi znacznie taniej. Jeżeli chcecie "zaliczyć" tylko Komodo i Warany, wówczas szukajcie lotu do Labuan Bajo (wyspa Flores). W Labuan Bajo można wykupić wycieczkę jedno lub dwudniową do Parku Narodowego Komodo. My byliśmy zachwyceni - na pewno warto. Czasowo: przelot z Bali/Lombok plus szukanie wycieczki - jeden dzień, wycieczka jedno lub dwudniowa, przelot na Bali/Lombok

Artykuł: Warany

6. Opcjonalnie: Wyspa Flores w max 2 tygodnie

Nie będę rozpisywać dokładnie tej trasy, bo cały opis macie tutaj: Flores .
Napiszę tylko króciutko ile dni na co:

Labuan Bajo - przylot (1 dzień), wycieczka do Parku Narodowego Komodo (1-2 dni), przejazd do Ruteng (min. pół dnia) albo bezpośrednio do Bajawy (pewnie cały dzień- do sprawdzenia na miejscu)

Ruteng - można, ale nie trzeba, jeśli już ktoś się zdecyduje to max 1 dzień

Przejazd z Ruteng do Bajawy (pół dnia)

Bajawa - min jeden cały dzień

Przejazd z Bajawy do Riung - min. pół dnia ( w naszym przypadku autobus ruszał wyjątkowo o 13)

Riung - min jeden cały dzień (Park Narodowy), można też wybrać się na zwykłą plażę (15 km od Riung, najlepiej wypożyczyć motorek) wówczas jeszcze jeden dzień

Przejazd z Riung do Ende (pół dnia)

Przejazd z Ende do Moni (pół dnia)

Zwiedzanie Kelimutu (można cały dzień tam spędzić)

Przejazd z Moni do Maumere (pół dnia)

Pobyt w Maumere - do woli, ale pewnie jeden dzień jest ok :)

Dodatkowo zapraszam do artykułu o religii na Flores


Komentarze

  1. heej, dzięki za wzmiankę! Czekam na wpisy ze wschodu Indonezji, bo tam mnie jeszcze nie było. Pozdro z Yogyakarty :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Emi, wiele razy korzystaliśmy z Twoich porad i informacji :) Bardzo dużo nam pomogłaś, nie tylko w temacie Indonezji, ale chociażby Sri Lanki :) Co do Flores - powoli opisujemy. Labuan Bajo i warany z Komodo już gotowe, niedługo wrzucimy następne. W wolnej chwili - przyjedź na Flores. Znajdziesz tu wspaniałych ludzi, cudne widoki (wyspa górzysta, z wulkanami), przepiękne rafy i polskich księży :) Trzeba to zobaczyć.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Łączna liczba wyświetleń