FilipinyFilipiny to piękny kraj złożony z wielu większych i mniejszych, ślicznych wysepek (ponad 7000!) na Oceanie Spokojnym. Żyje na nich około 100 mln ludzi! Dzięki swojemu położeniu stanowi dogodną bazę do zwiedzania wielu innych krajów: Wietnamu, Kambodży, Indonezji, Malezji, Tajwanu, a nawet Australii. Tanie linie lotnicze (Air Asia, Cebu Pacific etc.) zabiorą Cię dokąd zechcesz za niewielkie pieniądze :)
Kraj zaistniał na znanej nam mapie świata po raz pierwszy w XVI wieku za sprawą Ferdynanda Magellana. Aż do XIX wieku Filipiny pozostawały kolonią hiszpańską, co wpłynęło zarówno na kulturę, kuchnię jak i na język tego kraju. Jeden z używanych w regionie języków - Bisayan - jest tak podobny do hiszpańskiego, że osoby znające hiszpański potrafią się nauczyć Bisayan w kilka tygodni bez większych trudności.
No i nie zapominajmy o samej nazwie kraju - Filipiny zawdzięczają ją Księciu Asturii (a późniejszemu królowi Hiszpanii) Filipowi. W XIX wieku teren został przejęty przez Amerykanów i pozostał pod ich wpływem aż do II wojny światowej. Konsekwencją długiego pobytu Amerykanów na tych terenach jest popularność majonezu, bekonu i przede wszystkim język angielski - drugi obok Tagalog oficjalny język na Filipinach. No i zapewne również z tego tytułu dzieci filipińskie zaczepiają obcokrajowców słowami: "Hey, Joe!".

Filipiny mają klimat równikowy - gorący i wilgotny praktycznie przez cały rok. Nie wyróżnia się zimy czy lata - zawsze jest tak samo gorąco, może być jedynie bardziej bądź mniej deszczowo. Od czerwca do listopada trwa pora mokra (monsuny), pozostałe miesiące zaś to pora sucha. My naszą przygodę zaczęliśmy pod koniec pory suchej, temperatura utrzymuje się koło 30 stopni nawet w nocy. Najlepiej przyjechać tu w okresie grudzień- maj, właśnie w okresie pory suchej, aczkolwiek również w tzw. porze deszczowej można tu sobie wspaniale zorganizować czas, wypocząć i pozwiedzać. Miejscowi twierdzą, że pora deszczowa może objawić się na dwa sposoby: gwałtowne, ale krótkie ulewy raz na kilka dni albo równomierny deszcze przez 3 tygodnie bez przerwy. W tym roku zapowiada się chyba pierwsza wersja, co nas bardzo cieszy. 

Stolicą Filipin jest Manila i do niej najlepiej szukać lotów, przymierzając się do odwiedzenia tego wspaniałego kraju. Drugim międzynarodowym lotniskiem jest Cebu. Między wyspami można poruszać się promami lub samolotami, bo wiele wysepek ma swoje małe lotniska.

Religią dominującą jest wyznanie rzymsko-katolickie. Oprócz dużych kościołów na każdym kroku można spotkać mniejsze kaplice o bardzo "ażurowej" architekturze.

Kliknij tu, żeby zobaczyć posty dotyczące Filipin.

Łączna liczba wyświetleń