Singapur

Singapur, czyli Miasto Lwa, to niewielkie państwo-miasto, mieszczące się wyspie  o tej samej nazwie położonej przy krańcu Półwyspu Malajskiego, sąsiadujące z Malezją. 

Kraj ma powierzchnię niecałych 600 km. kw., ale cały czas stara się ją powiększyć poprzez wyrywanie kolejnych obszarów morzu. Historia Singapuru zaczyna się w 1819 roku, kiedy to ten niewielki teren został wydzierżawiony przez Kompanię Wschodnioindyjską od Sułtana Johor. 7 lat później Brytyjczycy kupili cały teren i stworzyli na nim jedną z większych baz morskich w regionie. Po II wojnie światowej Singapur zyskał autonomię jako oddzielna kolonia brytyjska. W 1963 przyłączył się do powstającej właśnie niepodległej Malezji, po to tylko, żeby dwa lata później opuścić ją i stać się samodzielnym, niepodległym państwem. 

Kiedy patrzy się na Miasto Lwa, pierwszym określeniem, które się nasuwa jest różnorodność. Z
jednej strony mamy wysokie, nowoczesne budynki, z drugiej maleńkie chińskie knajpki i wspaniałe parki. Większość mieszkańców Singapuru ma pochodzenie chińskie (prawie 77%!), malajskie (14%) i hinduskie (8%). Nic dziwnego, że w mieście są dwa miejsca zasługujące na nazwę Chinatown – jedno eleganckie, wyczyszczone, po którym dostojnie przechadzają się turyści i drugie bardziej "normalne", pachnące chińskim jedzeniem, gdzie gromady ludzi siedzą i dyskutują o różnych sprawach zagryzając potrawkę z ryżem.

Singapur jest drugim najbogatszym krajem azjatyckim (po Japonii), co sprawia, że standard życia jest bardzo wysoki. Państwo słynie też z wielkiej ilości zakazów (np. posiadanie gumy do żucia jest nielegalne) i wysokich kar, które za złamanie prawa grozi. Patrząc jednak na ulice różnych dzielnic, można dojść do wniosku, że niektóre zakazy (np. nie śmiecenia) dotyczą dzielnic bogatych i turystycznych.

Jedną z największych atrakcji Singapuru jest wyspa Sentosa, na której mieszczą się różne parki rozrywki, w tym słynne Universal Studio. Tam również znajduje się najsłynniejsza plaża tego kraju i ogromne akwarium.

Kliknij tu, żeby zobaczyć posty dotyczące Singapuru.

Komentarze

Łączna liczba wyświetleń