Nepal

Flaga NepaluFederalna Demokratyczna Republika Nepalu to górzysty kraj, położony w środkowych Himalajach, graniczący z Chinami oraz Indiami. Ponad 80% Nepalu pokryte jest wysokimi górami (powyżej 6 tys m.n.p.m.) z najwyższą górą świata, Mt. Everest (8848 m.n.p.m.) na czele i siedmioma innymi ośmiotysięcznikami. Na północy mieszczą się Himalaje Wysokie z Mount Everestem, na północnym wschodzie Park Narodowy Sagarmatha z Annapurną, zaś w środkowym mnóstwo dolin z górami do 4300 m.n.p.m., w tym Doliną Katmandu. Ze względu na ukształtowanie terenu Nepal jest jednym z najmniej zurbanizowanych krajów na świecie, z 28 mln mieszkańców oraz powierzchnią ok 147 tys metrów kwadratowych.


Historia kraju jest bardzo burzliwa. Pierwszymi mieszkańcami tego regionu były plemiona tybetańskie i indyjskie. Przez wieki raz jedna, raz druga grupa zdobywała dominację na tym terenie. Dodatkowo sytuację komplikowali Brytyjczycy, pragnący uczynić z Nepalu kolejną podległą kolonię. W XIX wieku do władzy doszedł ród Rana, który rządził aż do lat 50-tych XX wieku, kiedy to zostali obaleni, a na tron wrócił władca z poprzednio rządzącej dynastii (król Tribhuwan). Niestety on i jego następcy dążyli silnie do ustanowienia rządów autorytarnych, w konsekwencji czego w kraju rozpoczęła się wojna domowa. W 2001 w jej wyniku w zamachu zginął ówczesny król oraz wielu członków jego rodziny. Wojna zakończyła się w 2007 roku wraz z proklamowaniem powstania republiki demokratycznej i wygnaniem króla wraz z rodziną z kraju. W 2015 roku Nepal nawiedziło silne trzęsienie ziemi, które pochłonęło prawie 9 tys ofiar i spowodowało ogromne zniszczenia, szczególnie w stolicy kraju Katmandu.


Około 80% Nepalczyków wyznaje hinduizm, 10% buddyzm, zaś ok. 5% islam. 

75% PKB wygenerowane jest przez rolnictwo, sporą część stanowi również turystyka (ok. 600 tys turystów rocznie). Minimalne wynagrodzenie w najbliższym czasie ma zostać podniesione do ok. 13.500 rupii czyli ok 115$ miesięcznie. Co ciekawe (i przykre), aż 25% społeczeństwa nie ma dostępu do energii elektrycznej.

Kliknij tutaj, aby wyświetlić wszystkie posty dotyczące Nepalu.


Komentarze

  1. I mamy XXI wiek.. Okazuje się, że niektórzy na świecie jeszcze podstawowych rzeczy nie mają..

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie przepadam za określeniami typu "trzeci świat", ale patrząc na całokształt to długa droga przed nimi. Niektórzy narzekają na sytuację w Polsce, ale dopiero w takim porównaniu widać, jak bardzo w Europie jesteśmy na swój sposób uprzywilejowani

      Usuń

Prześlij komentarz

Łączna liczba wyświetleń