Malezja

Malezja to jedna z najpiękniejszych perełek wśród krajów azjatyckich. Piękne, kolorowe, różnorodne państwo składające się z dwóch części: kontynentalnej (graniczy z Tajlandią i Singapurem) oraz Borneo (graniczy z Indonezją i Brunei), dom ponad 28 mln ludzi. Historia Malezji jako państwa rozpoczyna się w XV wieku, od powstania sułtanatu Malaki. Kilkadziesiąt lat później kraj został podbity przez Portugalczyków. Kolejne wieki to dla Malezji okres ciężkich walk – o wpływy na terytorium dzisiejszej Malezji walczyli Portugalczycy, Holendrzy i Brytyjczycy, to jednak ci ostatni odcisnęli najsilniejsze piętno. Dzisiejsza Malezja narodziła się w 1957 roku, kiedy to rząd malajski proklamował niezależność i powstanie nowego państwa. W 1965 roku od Malezji odłączył się (po krótkim okresie integracji) Singapur, stając się niezależnym krajem.

Dzisiejsza Malezja to federalna monarchia konstytucyjna. Król wybierany jest raz na 5 lat przez Zgromadzenie Władców (gubernatorów i sułtanów). Oczywiście istnieje również Parlament, powoływany jest też rząd, który stanowi władzę wykonawczą.

Najbardziej powszechną religią w Malezji jest Islam (64% mieszkańców), sporo jest również Buddystów (18%), Chrześcijan (10%) czy też wyznawców Hinduizmu (6%).

Stolicą Malezji jest Kuala Lumpur, którego najbardziej rozpoznawanym znakiem są nowoczesne budynki Petronas Towers. W samym mieście nie brakuje świadectw historii kraju, różnorodności jego tradycji. Słynne Chinatown graniczy z Małymi Indiami, a najpiękniejsza świątynia (Batu Caves) jest hinduistyczna.

Malezja znajduje się w strefie klimatu równikowego, co oznacza, że nawiedzają ją południowo-zachodnie (od kwietnia do października) oraz intensywniejsze, północno-zachodnie monsuny (od października do lutego).

Sam kraj jest bardzo różnorodny – zachwyca zarówno złotymi plażami (np. wyspa Langkawi), pięknymi górami i lasami (Cameron Highlands) jak również pięknymi miastami, pełnymi historycznych skarbów (Kuala Lumpur, Georgetown). Kuchnia malajska jest bardzo różnorodna – ze względu na wpływy różnych kultur.: hinduskiej, chińskiej, a nawet indonezyjskiej. Podstawę każdej potrawy stanowi nieodłączny ryż, który – wybierając się do Malezji – trzeba po prostu pokochać.

Kliknij tu, żeby zobaczyć posty dotyczące Malezji.

Komentarze

Łączna liczba wyświetleń