Transport

Przedstawiamy garść informacji praktycznych na temat transportu publicznego (głównie takim się przemieszczamy) w odwiedzanych przez nas krajach. 


Skocz do:


FILIPINY       MALEZJA      SINGAPUR      SRI LANKA


Filipiny

Dolot na Filipiny:

Trasę Warszawa-Manila-Warszawa można zrobić (bez promocji) już za 2.700 PLN (2 przesiadki, dość długa podróż). My lecieliśmy liniami Emirates: trochę drożej (standardowo ok. 3.500 PLN), ale z jedną przesiadką mniej więcej pośrodku trasy i z wysokim limitem bagażu (30 kg). 

Jeśli chodzi o promocje, to widzieliśmy prawdziwe perełki: 1.700 PLN z Warszawy, a nawet 1.300 PLN z Pragi. Trzeba polować, pilnować i regularnie przeglądać serwisy lotnicze. Wymagana elastyczność co do daty podróży.

Można polować również na tanie loty do Malezji (Kualara Lumpur). Z Malezji pula tanich przelotów na pokładzie AirAsia do Manili lub Cebu oraz wielu innych krajów w regionie i nie tylko zdaje się być niewyczerpana.


Podróżowanie pomiędzy filipińskimi wyspami:

Przy większych odległościach bezapelacyjnie wygrywają samoloty (tanie linie Air Asia, Cebu Pacific i kilka innych). Koszt przelotu pomiędzy wyspami już od kilkudziesięciu złotych (cena 150-200 zł jest raczej standardowa). Mówimy o przelocie z bagażem podręcznym (7 kg), ale wykupiony z góry bagaż główny też nie będzie zbyt drogi. Linie operują zwykle pomiędzy Manilą a regionalnym lotniskiem. Wyjątkiem jest Cebu, które jako drugi międzynarodowy port lotniczy posiada bogatą siatkę połączeń. Po Azji po prostu lata się tanio. Flota to najczęściej Airbusy A320 lub A321

Mniejsze odległości pokonuje się promem, od kilku-kilkunastu zł od osoby (np. promy z Dumaguete na Siquijor w cenie 150-220 peso, prom Ocean Jet z Tagbilaran do Cebu w cenie 400-500 pesos od osoby).

Trasę z Cebu na Siquijor można pokonać tanim, nocnym promem (cena przyzwoita), szybkim promem (4h) z ceną nieprzyzwoitą (ponad 100 zł), albo przejeżdżając autobusem z Cebu do Dumaguete (275 peso wliczając koszt przeprawy promowej) - zaletą tego rozwiązania jest to, że nie trzeba się martwić o bagaż, który cały czas pozostaje zamknięty w luku bagażowym. Następnie łapie się prom z Dumaguete do miejscowości Siquijor lub Larena na wyspie Siquijor.


Podróże lokalne (wewnątrz wyspy):

Do wyboru pozostają:

taksówka - dość droga (jak na Azję), jazda według licznika, przejazd Tagbilaran-Panglao (Alona Beach) ok. 600 pesos

tricykl (trike) - czyli motocykl z zabudową mieszczącą 2-3 Europejczyków i bagaż, ze stawką negocjowaną, np. przejazd Tagbilaran-Panglao (Alona Beach) to koszt ok. 300-350 pesos. Krótkie odcinki od 30 pesos.

habal-habal - czyli motocykle łapane wprost z ulicy, z negocjowaną stawką od 20 pesos (1,60 PLN) za krótki odcinek ok. 2 km, ale równie dobrze tyle samo można zapłacić za odcinek 5 km podróży za plecami kierowcy

jeepney - wiekowa półciężarówka mieszcząca kilkadziesiąt osób, rodzaj publicznego transportu, przejazd wśród localsów kosztuje 20-25 pesos za odcinek ok. 20 km. Podróż dość powolna, jeepneye zatrzymują się bardzo często (czasem nawet co 100 metrów) żeby wysadzić pasażerów. Żeby wysiąść trzeba popukać w sufit albo uderzyć kilka razy monetą w metalowe elementy pojazdu

autobus - dość wygodne (chociaż pięć miejsc w rzędzie), duże, klimatyzowane lub nie - do wyboru. Koszt przejazdu na trasie 100 km to ok. 110-130 pesos. Zatrzymują się też dosyć często żeby zabrać/wysadzić pasażerów. Tu żeby wysiąść, mówimy głośno i wyraźnie: "Para!"

v-hire (van, wymawiane przez miejscowych "ban") - busy, dużo szybsze od autobusów, ale mogą być bardzo zatłoczone. Ceny podobne do autobusów klimatyzowanych, można próbować negocjować

wynajęty motocykl - daje największą swobodę jeśli chodzi o zwiedzanie, ale trzeba wziąć pod uwagę komfort (konieczność siedzenia praktycznie w jednej pozycji). Koszt wynajęcia motocykla na Panglao to przeważnie 500 pesos za dobę (5.500-6.000 pesos za miesiąc). Na Siquijor standardowa cena za dobę to 300 peso, cena wynajmu miesięcznego od 3.500 do 4.500 peso (280-360 zł)



Malezja

Transport z lotniska KLIA do centrum Kuala Lumpur:

KLIA Express - najszybsza opcja, przejazd pociągiem bezpośrednio do głównego dworca KL Sentral. Dość drogo - 35 ringgitów (ok. 35 zł) za osobę

Uber - stała cena za przejazd z lotniska do centrum miasta ok. 100 ringgitów (100 PLN). Opcja warta rozważenia przy 2 osobach i dużym bagażu ze względu na przejazd bezpośredni i w sumie porównywalny koszt do pociągu (który jednak dowiezie do centralnego punktu miasta)

Autobus Budżetowa opcja to przejazd z lotniska do dworca KL Sentral autobusem za 10-11 ringgitów od osoby. Bilety można kupić na stronie http://www.skybus.com.my/ a także na najniższym poziomie lotniska lub poziomie -1 przy dworcu KL Sentral w budce bezpośrednio przed przejazdem. Autobusy kursują co 30 minut, podróż trwa 60-90 minut w zależności od natężenia ruchu


Przejazdy po mieście:

Sprawną komunikację zapewnia rozbudowana sieć zautomatyzowanej kolejki naziemnej LRT. W przypadku oddalenia miejsca pobytu/atrakcji od stacji kolejki podróżuje się autobusami. Warto po przyjeździe zaopatrzeć się w kartę zbliżeniową do komunikacji miejskiej (np. touch'n'go, która służy też jako elektroniczna portmonetka, za 10 MYR, następnie uzupełnić kredytem na przejazdy w sklepach 7 Eleven i po prostu jeździć). Ponieważ koszt przejazdu zależy od długości trasy, należy zbliżyć kartę przy wejściu na stację (żeby otworzyć bramkę) albo do czytnika w autobusie (wsiada się pierwszymi drzwiami), a następnie posłużyć się kartą do otwarcia bramki przy wyjściu ze stacji (lub "odklikać" w czytniku przy drzwiach wyjściowych autobusu).

W mieście (centrum ale nie tylko) kursują trzy bezpłatne linie autobusowe Go KL. Warto sprawdzić w internecie trasy autobusów, bardzo ułatwiają zwiedzanie.

Dla "wygodnickich" taksówki dostępne na każdym kroku, chociaż ze względu na powszechne próby naciągania turystów na cenę warto skorzystać z aplikacji MyTaxi, dzięki której można bezproblemowo zamówić przejazd i uniknąć kluczenia po mieście (dopłaca się 5 MYR)


Dojazd do Batu Caves:

Z dworca KL Sentral pociągiem KTM Komuter do stacji Batu Caves (ostatnia na trasie). Koszt: 2 MYR za osobę w jedną stronę. Można od razu kupić bilet w dwie strony

Transport dalekobieżny:


Autobusy - Malezja posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć połączeń wygodnymi autobusami turystycznymi do największych atrakcji. Np. przejazd do Cameron Highlands autobusem z dworca Pudu Sentral kosztuje 35 ringgitów i zajmuje 4 godziny. Bilety do kupienia w kasach przewoźników na górnym poziomie dworca (nie sposób nie znaleźć, mnóstwo "naganiaczy") lub przez internet na stronie http://www.busonlineticket.com/ (cena ta sama, a problemu z kupnem biletu mniej)


Pociągi - bardzo wygodne i tanie jest połączenie kolejowe z Kuala Lumpur do Singapuru. W cenie ok. 40-45 ringgitów otrzymujemy wygodną kuszetkę w bezprzedziałowym wagonie (ale są zasłonki). Pociąg jedzie całą noc i można się w nim dobrze wyspać. Bilety w kasie pociągów intercity trzeba kupić z wyprzedzeniem - 2-3 dni powinny wystarczyć




Singapur

Singapur posiada doskonale rozwiniętą sieć transportu publicznego. Rozległa sieć kolejki miejskiej dociera praktycznie w każde miejsce wewnątrz państwa-miasta, a tam gdzie nie dociera pociąg, istnieje uzupełniająca sieć autobusów. Na stacjach można kupić bilety turystyczne na komunikację publiczną - dostępne są karnety 1- 2- i 3-dniowe. Trzydniowy bilet kosztuje 30 SGD (10 jest refundowane przy zwrocie karty, np. na lotnisku)


Sri Lanka

Sri Lanka posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć publicznego transportu - można niedrogo dostać się w każde miejsce na wyspie. Odrębną kwestią pozostaje standard środków transportu - niezbyt wysoki mówiąc delikatnie...

Pociągi: sieć jest dość rozbudowana. Największym hubem komunikacyjnym jest tutaj dworzec w Colombo o nazwie Fort. Pociągi dzielą się na podmiejskie (bywają zapchane tak, że ludzie "wiszą" przez drzwi) i dalekobieżne. Bilety na pociągi podmiejskie kupujemy na stacji, na której wsiadamy. My podróżowaliśmy takim pociągiem z Negombo do Colombo (jakieś 25 km) i kosztowało nas to 40 rupii od osoby. Niestety na przejazdy trzeba zakładać duużo czasu. Przejazd odcinka 25 km trwał 1,5 godziny (pociąg zatrzymuje się na wielu małych stacjach po drodze, a jego prędkość przez całą trasę jest wprost oszałamiająca - 15 km/h? 

Inaczej wygląda trochę sytuacja z pociągami dalekobieżnymi. Po pierwsze bilety najlepiej kupować kilka dni wcześniej (można przez internet zamówić w jakiejś agencji, ale trzeba to robić dużo wcześniej). My kupowaliśmy bilet do Anuradhapury 2 dni wcześniej i nie mieliśmy już miejsc koło siebie (choć w tym samym wagonie). Do Anuradhapury jeżdżą pociągi z 2 i 3 klasą. Koszty są niewielkie: bilet 2 klasy (z oznaczonym miejscem, dość wygodnym) kosztował 450 rupii od osoby. Pociąg jedzie prawie 5 godzin (sic!), trzeba więc uzbroić się w cierpliwość, ale z głodu i pragnienia nie można umrzeć, ponieważ ciągle kręcą się sprzedawcy wody, kawy i herbaty oraz jedzenia (nawet ciepłego). Bilety kupujemy w budynku dworca, ale nie w kasach widocznych z daleka: trzeba wejść do budynku. Najlepiej kogoś zapytać gdzie szukać biletów, na pewno skierują. W pomieszczeniu z kasami należy znaleźć właściwą kasę (a nie stawać do jakiejkolwiek kolejki). 
Rozkład jazdy pociągów można sprawdzić tutaj

Autobusy: sieć jest niesamowicie rozbudowana. Autobusy są bardzo tanie (za najdłuższy odcinek nie płaciliśmy więcej niż 150 rupii od osoby), ale często też przepełnione (zdarzało nam się stać przez część drogi, a biorąc pod uwagę sposób jazdy kierowców jest to dość duże wyzwanie). Nie istnieją rozkłady - czy też raczej istnieją, ale uzyskanie informacji odnośnie kiedy będzie coś jechało jest niemożliwe. Na szczęście autobusy nawet w odległe miejsca jeżdżą bardzo często - nie zdarzyło nam się czekać dłużej niż pół godziny. Za bagaż w autobusach nie płacimy (chyba, że są to prywatne busy). Są dwa rodzaje autobusów: w jednych bagaże kładziemy z przodu autobusu (mają wygrodzone miejsce służące do tego), w innych zaś standardowo do bagażnika (w obu przypadkach nasz bagaż po przejeździe jest bardzo brudny). Jeżeli nie wiemy jak jechać - warto pytać miejscowych, na pewno nas pokierują. Nie dajcie się tylko złapać na zapewnienia, że się nie da gdzieś dojechać i potrzebny jest tuk tuk - zwykle się da, trzeba się tylko gdzieś przesiąść. 

Bezpośrednie autobusy na pewno znajdziecie na trasach:

Anuradhapura - Minhintale
Anuradhapura - Dambulla
Dambulla - Sigiriya
Dambulla - Kandy
Kandy (ważne: dworzec autobusowy koło dworca kolejowego!) - Nuwara Eliya
Nuwara Eliya - Haputale
Tangalle- Colombo

W przypadku przejazdu z Haputale do Ella (można skoczyć na wycieczkę) należy pojechać pociągiem (bezpośrednio) albo autobusem do Bandarawella i tam przesiąść się na autobus do Ella. Cała podróż potrwa jakieś 1,5 godziny, chociaż to tylko 23 km.
W przypadku przejazdu z Haputale do Tangalle najpierw łapiemy autobus do Wellawaya, a potem już bezpośredni do Tangalle. 

Tuk tuki: najbardziej powszechny sposób na przemieszczanie się. Wbrew pozorom do małego tuk tuka można zmieścić spokojnie dwie osoby dorosłe z bagażami - jest na to miejsce. Ceny oczywiście są różne, ale co do zasady nie powinno się płacić więcej niż 50 rupii za 1 km. Przed rozpoczęciem negocjacji warto zatem sprawdzić na Google Maps jaka jest długość trasy, którą będziemy jechać - stanowi to podstawę do rozpoczęcia negocjacji :)

Podróż z kierowcą: wielu turystów wybierając się na Sri Lankę decyduje się na podróż z kierowcą. Wygląda to tak, że wcześniej umawia się z kierowcą na jakąś cenę za cały wyjazd, ustala trasę. Kierowca podjeżdża na lotnisko i zajmuje się załatwieniem wszystkiego (hotele, wejścia itp). Jest to na pewno wygodna opcja, szczególnie jeśli nie macie wiele czasu na podróżowanie. My nie skorzystaliśmy z tej opcji, ale nasi znajomi tak i byli bardzo zadowoleni. Koszty za kierowcę są różne, zwykle jest to kilkadziesiąt dolarów za dobę. Przykładowo: 85 dolarów za dobę, w to wliczone noclegi oraz śniadania dla podróżników i "obsługa" kierowcy wraz z autem i paliwem. Kierowców można szukać na forach podróżniczych. 

Hong Kong

Transport z lotniska:

Pociąg - bezpośrednio z lotniska (wystarczy podążyć za znakami) odjeżdżają pociągi do centrum Hong Kongu. Cena: ok 100 HKD (50 zł). Bilety kupujemy koło pociągu w budce.

Autobus - niezbędny jest zakup karty Octopus (można ją kupić w tej samej budce, co bilet na pociąg. Nie informują o tym - o biletach do Disneylandu już tak, ale sprawdziliśmy, że można). Karta kosztuje 50 HKD, ale 41 HKD jest zwracanych na koniec. Stała cena za przejazd z lotniska do różnych miejsc w zależności od trasy (płacisz na początku, wsiadając do autobusu i nie zgłaszasz dokąd jedziesz, mają po prostu stałą opłatę). Przykładowo do Tshim Sha Tsui  to koszt: 33 HKD.


Komentarze

Łączna liczba wyświetleń