Tajwan: piękna przyroda i czyste miasta

Tajwan był dla nas zaskoczeniem, bo nie do końca wiedzieliśmy czego się spodziewać. I zachwycił nas - przyrodą, górami, ale również miastami. W tym kraju turysta z Europy to naprawdę wielkie wydarzenie. Jeśli więc szukacie terenów niezadeptanych przez turystów z Europy - Tajwan na was czeka.1. Królewskie Tajpej w 3-4 dni

Stolica Tajwanu zasługuje na parę dni. Co ciekawe, nie przypomina innych azjatyckich miast - jest czysto i bardzo przestronnie. Nie tylko sama jest warta zwiedzania (myślę, że 2-3 dni to takie minimum) , to jeszcze może stanowić bazę wypadową do innych miejsc (np. nad morze). My mieszkając w Tajpej, wybraliśmy się na jednodniową wycieczkę do Wulai (w góry), które nas zachwyciło. Planowaliśmy również Jiufen, ale powaliła nas choroba i się nie dało. Warto jednak to miejsce przemyśleć, bo internet twierdzi, że warto.

Artykuł: Tajpej i okolice

2. Górski ogród czyli Alishan w 1 dzień 

Alishan to górska miejscowość, w której mieści się tzw. Recreation Area czyli piękny i bardzo rozległy ogród w górach. Normalnie można tam dojechać kolejką (widoki bajkowe), chyba, że tajfun (jak w naszym przypadku) niszczy tory. Do Alishan warto wybrać się na jednodniową wycieczkę. Mieszkać przed i po można w miejscowości Jiayi. Bezwględnie warto.

Artykuł: Alishan

3. Starożytna stolica Tajwanu czyli Tainan w 1 dzień

Tainan kiedyś było stolicą Tajwanu. Dzisiaj jest to bardzo zatłoczone miasto studenckie, w którym rządzi historia i młodzież. Na zwiedzanie części historycznej wystarczy jeden pełen dzień.

Artykuł: Tainan

4. Miasto rowerowe czyli Taitung w 1-2 dni

Taitung to niewielkie miasto, ale pięknie położone: nad morzem, otoczone górami. Znane z licznych tras zarówno pieszych jak i rowerowych. Warto spędzić w nim jeden cały dzień, eksplorując trasy wokół miasta, a jeśli macie kondycję i czas - warto zostać ciut dłużej i zwiedzić okolice.

Artykuł: Taitung

5. Park Narodowy Taroko czyli przecudne góry w 1-2 dni

Park Narodowy Taroko jest jednym z najpiękniejszych miejsc na Tajwanie i na pewno warto go zwiedzić. My ze względu na pogodę oraz pozamykane trasy (konsekwencje tajfunu z września 2015) poświęciliśmy mu jeden cały dzień, ale można i dwa. Przed przyjazdem warto sprawdzić, które trasy są otwarte, a które zamknięte, co pozwoli wam dookreślić ile czasu powinniście spędzić w Taroko.

Artykuł: Taroko

Oczywiście do każdego z tych miejsc trzeba doliczyć jeszcze przejazdy, które zwykle zajmują pół dnia (pociągiem albo autobusem). My mieliśmy sporo czasu, zatem na spokojnie przemieszczaliśmy się, co oznacza, że na każdy przejazd rezerwowaliśmy sobie jeden dzień - na spokojnie, a potem jeden na zwiedzanie.

Warto też rozejrzeć się po plażach Tajwanu - tu jednak należy brać poprawkę na porę roku. My byliśmy w marcu czyli w zimie i pogoda przypominała wczesną wiosnę w Polsce (temperatura w okolicach 20 stopni i częste deszcze), zatem plaża nie wchodziła w rachubę. Ale można - plaże są bardzo rozległe i ładne (np. w Tainan czy też w Taitung), choć z ciemnym piaskiem.

Komentarze

Łączna liczba wyświetleń