Hong Kong

Hong Kong (nazwa pisana osobno obowiązuje od 1926 roku) to specjalny region administracyjny Chin. Przez wiele lat (od 1842 do 1997 roku) Hong Kong należał, czy też był wydzierżawiony, do Brytyjczyków. Zgodnie z traktatami po przejęciu terytorium przez Chiny, mieli oni zostawić dość sporą autonomię w rękach rządzącym Hong Kongiem. Niestety działania władz z Pekinu nie do końca są zgodne z ustaleniami, w konsekwencji czego w mieście od 2014 regularnie odbywają się strajki i protesty przeciwko niedemokratycznym działaniom rządu.

Hong Kong jest jednym z najbardziej zaludnionych miejsc na świecie: na powierzchni 1.104 kilometrów kwadratowych mieszka ponad 7,2 mln ludzi, co daje średnio ponad 6.500 osób na kilometr kwadratowy.

Terytorium obejmuje półwysep Koulun oraz liczne przybrzeżne wyspy, z czego największe to Lantau oraz Hongkong. Większość terenów ma charakter nizinny, pagórkowaty, a klimat panujący na terenie ma charakter zwrotnikowy/monsunowy. Sporadycznie w Hong Kongu zdarzają się tajfuny, zimy są chłodne i suche, zaś lata gorące i wilgotne.

Gospodarka Hong Kongu jest uznawana za jedną z najlepszych na świecie, przez lata budowana była w oparciu o pośrednictwo w handlu między ChRL oraz resztą świata. Obecnie Hong Kong ma bardzo rozwiniętą zarówno turystykę (turyści szczególnie chętnie odwiedzają sklepy bezcłowe) jak również wysoko rozwinięty przemysł przetwórczy (np. odzieżowy, włókienniczy, elektroniczny).

Zabudowa Hong Kongu to zwykle wysokie wieżowce (świetnie widoczne na wszystkich zdjęciach z miasta), ale również wiele wolnych przestrzeni, z parkami i lasami do spacerowania. Pytanie, które się nasuwa dotyczy świeżego powietrza, bo ponoć Hong Kong to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miejsc na świecie.

Większość mieszkańców to Chińczycy, posługujący się w dużej mierze językiem kantońskim, nie ma jednak zwykle problemu z porozumiewaniem się po angielsku.

Hong Kong słynie z pełnej wolności wyznaniowej, większość jednak ludności wyznaje tradycyjny chiński synkretyzm religijny.

Kliknij tu aby wyświetlić posty dotyczące Hong Kongu

Komentarze

Łączna liczba wyświetleń