Sri Lanka: trochę historii, cudowne plantacje herbaty i piękne plaże

Nie ukrywamy, że Sri Lanka nie do końca nam się podobała, ale jak już gdzieś pisałam - wynika to z naszych indywidualnych doświadczeń i wcale nie oznacza, że na Sri Lankę nie warto się wybrać. To kraj bardzo różnorodny i wielu osobom na pewno przypadnie do gustu.Co zwiedzać:

1. Najbrzydsza stolica Azji czyli Colombo w 1 dzień

W Colombo można obejrzeć kilka rzeczy: park o dziwnej nazwie, town hall, kilka świątyń. To na pewno warto, Nie warto jednak planować dłuższego postoju w tym uroczym mieście. No po prostu - nie ;)

Artykuł: Colombo


2. Historyczna stolica Sri Lanki czyli Anuradhapura w 1 dzień (samo zwiedzanie można zrobić w 5 godzin)

Jeśli macie potrzebę zobaczyć trochę historii to można obejrzeć Anuradhapurę, ale nas nie zachwyciła. W zasadzie z części historycznej wybrałabym Minhintale, Dambulę, Sigirya. Ale dla fanów historii - można poświęcić jeden dzień na zwiedzanie Anuradhapury.

Artykuł: Anuradhapura

3. Urocze Minhintale w 1 dzień

Będąc w Anuradhapurze warto wybrać się na wycieczkę do Minhintale (bez przenoszenia się z całym majdanem). W Minhintale na wzgórzu (sugerujemy się na nie wdrapać, bo sama droga już jest bardzo malownicza) mieszczą się różne świątynie - starsze i młodsze. Ci, którzy chcą na szybko, uporają się z tematem w 2-3 godziny. Dla tych, którzy chcą trochę pokontemplować świat - zachęcam, żeby usiąść na górze i popatrzeć na panoramę. Jest piękna. Można zamyślić się na moment, a może i podumać...

Artykuł: Minhintale

4. Stare świątynie wykute w skałach w miejscowości Dambula (max 1 dzień)

Same świątynie można zwiedzić w 2-3 godziny albo posiedzieć w nich dłużej i popatrzeć na panoramę (mieszczą się w jaskiniach na górze). Polecamy je z całego serca, są naprawdę niezwykłe i unikatowe. 

Artykuł: Dambula

5.Słynna lwia skała czyli Sigiriya w 1 dzień

Sigiriya mieści się niedaleko Dambuli, można zatem zostać na jeden dodatkowy nocleg w tej wiosce i skoczyć na jednodniową wycieczkę na Skałę Lwa. O samej Skale pisać nie będę - poniżej macie artykuł, który dobrze pokazuje nasze podejście do tematu. Na pewno warto przy okazji to obejrzeć. Pytanie z której strony ;)

Artykuł: Sigiriya

6. Kandy ze świątynią zęba w 1 dzień

Kandy jest typowym miastem azjatyckim (czytaj - nie zachwyca), ale bardzo ładnie położone (góry, jezioro). Jego największą atrakcją jest świątynia z zębem Buddy. Ujmę to tak- można, ale nie trzeba. I jeden dzień w zupełności wystarczy ;)

Artykuł: Kandy

7. Zapchany Adam's Peak

Jest to jeden ze świętych punktów Sri Lanki - my jednak zdecydowaliśmy się go odpuścić. Ponoć to tutaj postawił swoją stopę Adam, kiedy wylecieli z hukiem z Ewą z raju (pytanie za 100 punktów - czemu nie nazywa się to Eve' Peak?) Jest to święte miejsce dla wielu religii. Większość turystów przybywa tam na wschód słońca (co oznacza wspinaczkę w zimnie i ciemną nocą wśród 1000 innych osób). Powiem wprost: słyszeliśmy, że nie jest to warte tego trudu, podarowaliśmy sobie go zatem. Ale gdyby ktoś chciał - to można. Informacji w internecie na ten temat sporo. 

8. Pierwsze plantacje herbaty czyli Nuwara Eliya w 1 dzień

Nuwara to pierwsze miejsce, w którym my powiedzieliśmy: wow. Oczywiście nie samo miasteczko (takie jak wszędzie), ale tereny wokół. Liczne plantacje herbaty, które można zwiedzać i wśród których można się zgubić - to fantastyczne przeżycie. My wybraliśmy jedną plantację i zrobiliśmy sobie po niej wycieczkę. Ale można i dłużej i po różnych plantacjach. Ogranicza was jedynie czas i wyobraźnia :)

Artykuł: Nuwara Eliya

9.  Herbata i góry czyli Haputale w min. 2 dni (ale można więcej)

Nie dopisałam jak widzicie ile dni nalezy poświęcić na Haputale, bo to naprawdę bardzo zależy od tego ile ich macie. My spędziliśmy pełne dwa dni, z czego jeden poświęciliśmy na wyprawę do Ella i wspinaczkę na Little Adam's Peak, a drugi (w zasadzie pół dnia) na Lipton's Seat. Dodatkowe pół dnia spędziliśmy wałęsając się po prostu pomiędzy krzaczkami herbaty wokół miasteczka. Ale Haputale oferuje więcej możliwości - szczegóły w artykule poniżej. 
Artykuł; Haputale

10. Cudna Ella w 1-2 dni

Ella to niewielkie górskie miasteczko, do którego można w miarę szybko dojechać z Haputale. Szczyci się dwoma górami, na które można się wspiąć: Little Adam's Peak i Ella Rock. My wybraliśmy ta pierwszą i trochę czasu nam to zabrało. Razem z dojazdami z i do Haputale - cały dzień. Można też zamieszkać w Ella i stamtąd zwiedzić obie góry. Trasa na Little Adams' Peak jest raczej prosta, ale z tego co widziałam Ella Rock stanowi już pewne wyzwanie. 

Artykuł: Ella

11. Plaże Sri Lanki czyli Tangalle i Mirissa

My co prawda byliśmy tylko w Tangalle, ale słyszeliśmy, że Mirissa też jest fajnym miejscem do plażowania. Plaża w Tangalle, na której się wylegiwaliśmy, jest bardzo ładna, jedynym problemem mogą być wysokie fale. Ale wystarczy się schronić za falochronem i nie grać chojraka, żeby przyjemnie spędzić czas. Ilość dni pozostawiam Wam :) 

Artykuł: Plaże 

Pamiętajcie, że trzeba się jeszcze przemieszczać. Przy szybkości (zabójczej wprost) autobusów i pociągów na Sri Lance, za każdym razem musicie kilka godzin liczyć. My zawsze zakładaliśmy jeden dzień, co zwykle sprawiało, że koło 13-14 docieraliśmy na miejsce i mieliśmy dodatkowy czas, żeby się rozejrzeć. Podróż z Tangalle do Colombo zajęła nam cały dzień, podobnie jak podróż z Colombo do Anuradnaphury. Przygotowując swoje plany - weźcie to proszę pod uwagę. Wiele osób podróżujących na Sri Lankę decyduje się na wynajęcie kierowcy, który ogarnia trasę i wozi od atrakcji do atrakcji. Wówczas - z tego co słyszeliśmy cały przejazd powinien trwać jakieś 10 dni. Można krócej, można dłużej. 


Komentarze

Łączna liczba wyświetleń