Sri Lanka

Sri Lanka, przez wieki znana jako Cejlon, położona jest tuż u wybrzeży Indii. Jej nowa (od lat 1972 roku) nazwa oznacza "olśniewający kraj" i za taki właśnie przez wiele osób jest uznawana.

Historia Sri Lanki jest bardzo barwna - zaczyna się już w VI w.p.n.e. kiedy to wyspa została podbita przez mieszkańców Indii, którzy założyli tutaj państwo z dominującą religią buddyjską i stolicą w Anuradhapurze. Kraj rozwijał się kwitnąco przez wiele wieków, jednakże w XIII wieku liczne najazdy Tamilów sprawiły, iż podupadł. W 1505 roku na wybrzeżach Cejlonu pojawili się pierwsi Europejczycy - przybysze z Portugalii i stopniowo opanowali wyspę. W XVII wieku tereny znalazły się pod wpływem Holendrów, 100 lat później jednakże pojawili się Brytyjczycy, przejmując całkowicie kontrolę i tworząc w 1815 roku Cejlon Brytyjski, który słynął przede wszystkim z plantacji herbaty. W latach 30. XX. wieku Wielka Brytania nadała Cejlonowi ograniczoną autonomię, zaś w pełni niepodległy kraj powstał w 1948 roku. O Sri Lance szczególnie głośno było w latach 1983-2009 kiedy to w kraju trwała wojna domowa z Tamilskimi Tygrysami, próbującymi uzyskać władzę i stworzyć własne państwo.

Dzisiejsza Sri Lanka to demokratyczno-socjalistyczna republika z prezydentem na czele oraz jednoizbowym parlamentem jako ciałem ustawodawczym. Zamieszkuje ją około 20 mln obywateli, z czego 70% to buddyści. 

Stolicą Sri Lanki jest... nie, nie Colombo, jak się powszechnie przyjmuje. Stolicą jest bowiem miejscowość o skomplikowanej nazwie Sri Dźajawardanapura Kotte. Ze względu na fakt, iż to nieduże miasteczko znajduje się tuż pod Colombo, powszechnie nie uznaje się go za odrębną jednostkę aglomeracji, co wprowadza pewne zamieszanie.

Ukształtowanie Sri Lanki jest dość jednostajne - 80% kraju to niziny. Linia brzegowa nie jest zbyt rozwinięta, posiada za to liczne rafy koralowe, które przyciągają turystów. Część z nich przybywa również na Sri Lankę, żeby zobaczyć liczne plantacje herbaty czy też zwierzęta: słonia indyjskiego, krokodyla, kobrę indyjską czy też lamparta. Wielbiciele archeologii przybywają tłumnie do licznych świątyń buddyjskich z początków naszej ery czy też ruin miast z tego samego okresu. Sri Lanka słynie również z kamieni szlachetnych.

To, co potrafi najbardziej zadziwić, to alfabet Sri Lanki. Literki wyglądają dość specyficznie - przypominają małe rysunki. No i konia z rzędem temu, kto je rozszyfruje....:)

ශ්රී ලංකා වෙත ඔබව සාදරයෙන් පිළිගනිමු - Witamy w Sri Lance :)

Kliknij tu aby wyświetlić posty dotyczące Sri Lanki

Komentarze

Łączna liczba wyświetleń