Indonezja

Pierwsza rzecz w Indonezji, kraju położonemu w Azji Południowo-Wschodniej oraz Oceanii, która każdemu Polakowi rzuca się w oczy to flaga. Biało-czerwona jak nasza, ale z odwrotnym ułożeniem pasków, czyli jednak czerwono-biała :) 

Indonezja obejmuje swoim zasięgiem kilka dużych wysp (Jawę, Sumatrę, Bali, Borneo, Lombok itd. oraz tysiące mniejszych), zajmując prawie 2 mln km2, na których zamieszkuje prawie 240 mln osób. Oficjalną religią jest Islam, ale w kraju mieszka bardzo dużo wyznawców hinduizmu i Buddystów – szczególnie jest to widocznie na Bali, gdzie przed co drugim domem stoją hinduistyczne kapliczki albo leżą dary dla bóstw (kwiatki, ryż, jajka). 

Historia Indonezji jest dość burzliwa. Przez wieki na tym ogromnym terenie istniały 4 państwa. W XIV wieku pojawili się kupcy arabscy, którzy zaczęli masowo osiedlać się na wyspach, przynosząc nową religię. W XVII wieku tereny dzisiejszej Indonezji stały się świadkami walki o wpływy różnych mocarstw europejskich – finalnie władzę zdobyli Holendrzy, tworząc nowa kolonię zwaną Holenderskie Indie Wschodnie. Indonezja uzyskała niepodległość pod koniec lat 40-tych XX wieku, kiedy to posypał się system kolonialny. 

Dzisiaj Indonezja jest republiką, w której władzę wykonawczą sprawuje prezydent, a ustawodawczą
parlament. To co zaskakuje w Indonezji to różnorodność językowa. Każda większa wyspa ma swój własny język i to najczęściej w kilku dialektach. Co więcej, wyraźnie widoczne są animozje między np. Balijczykami i Jawajczykami – ewidentnie nie przepadają za sobą. Przykładem może być chociażby to, że gdy Jawajczyk przypływa/ przylatuje na Bali to jest dokładnie sprawdzany. Turystów – obcokrajowców w końcu – nikt nie sprawdza, a Jawajczyków tak.

To, co zachwyca w Indonezji, to różnorodność. Można tutaj zarówno wdrapać się na wysoką górę (a najlepiej na wulkan, największe wyspy Indonezji mają pochodzenie wulkaniczne), jak i spędzić cudownie czas na pięknej plaży, opalając się i pływając w morzu.

Kliknij tu, żeby zobaczyć posty dotyczące Indonezji.

Komentarze

Łączna liczba wyświetleń