Święta w Kuala Lumpur, czyli multi-kulti w wydaniu malezyjskim

Śmieję się do dzisiaj ze stereotypów, które mieliśmy oboje w głowach podczas naszego pierwszego przyjazdu do Kuala Lumpur w środku ramadanu w lipcu tego roku (zainteresowanych odsyłam do tego posta). Wtedy przyjechaliśmy tu pełni ciekawości, chcąc pozwiedzać miasto, zobaczyć jego największe atrakcje i z nadzieją na znalezienie "cywilizacji" po dwumiesięcznym pobycie głównie na filipińskiej prowincji. Tym razem nasz wybór, aby spędzić święta w tym mieście był w pełni świadomy. Niektórzy popukali się w głowę mówiąc nam: święta na plaży to byłby czad! Ale nam zależało, żeby podczas pierwszych w naszym życiu świąt spędzanych z dala od rodzin poczuć tak dużo świątecznej atmosfery, jak to tylko możliwe. A Kuala Lumpur świetnie się do tego nadaje.Praktycznie na całym świecie jest teraz tak, że Święta Bożego Narodzenia mają charakter bardziej kulturowy (o ile nie komercyjny...) niż religijny. Nie inaczej jest w Malezji, szczególnie w tak kosmopolitycznym i multikulturowym mieście jak Kuala Lumpur. Niezależnie od wyznawanej wiary świętują niemal wszyscy, a widok kobiety w hidżabie z naciągniętą na głowę czapką Św. Mikołaja nie jest wcale czymś wyjątkowym, chociaż przyznam, w nas wzbudził zainteresowanie.


Życzenia "Merry Christmas" płyną niemalże z każdej strony, składają je sobie również niektórzy muzułmanie. W wigilijny wieczór tłumy świętują na ulicach, czasem tak intensywnie, że nawet przypadkowi przechodnie mogą liczyć na dekorację sztucznym śniegiem w sprayu na ubraniu. Wieczór wigilijny i pierwszy dzień świąt to także czas, kiedy większość restauracji przygotowuje specjalne świąteczne menu (najczęściej bufet albo zestaw świątecznych dań) i naprawdę są one oblegane.

Ci, którym zależy również na wymiarze religijnym mogą wybrać się na pasterkę (chociaż msze odbywają się jeszcze przed północą) - Katedra Św. Jana pęka wtedy w szwach - zobaczyć tradycyjną szopkę (taką mniej tradycyjną, za to bardziej błyszczącą również), albo pośpiewać kolędy (o ile "We wish you a Merry Christmas" to rzeczywiście kolęda).Ulice, budynki, place i centra handlowe opływają w pięknych świątecznych dekoracjach.
No, PRAWIE wszystkie dekoracje są piękne, choć od razu wyjaśniam, że wątpliwa uroda poniższej instalacji to swego rodzaju puszczenie oka do klientów przez jeden z klubów działających w centrum KL.


Wracając do centrów handlowych: państwowe święto 25 grudnia to wymarzona wręcz okazja do tłumnego ruszenia przez Malezyjczyków na zakupy (tak, handel nie świętuje). Centra handlowe, szczególnie te popularne i położone w najbardziej ruchliwych miejscach, są zatłoczone również na co dzień, ale to co dzieje się w Boże Narodzenie przechodzi wszelkie pojęcie. Tłumy są naprawdę duże. Ale to nie dziwi, biorąc pod uwagę, że końcówka roku to liczne przeceny, wyprzedaże i oferty specjalne. My również patrzyliśmy zazdrośnie na naprawdę korzystne oferty cenowe żałując, że nie mamy miejsca w plecakach (ale powoli skłaniam się do wymiany części garderoby na coś mniej znoszonego).Centra handlowe mają chyba jedne z najpiękniejszych dekoracji świątecznych w mieście. Choinki i świecidełka to oczywista oczywistość. Piernikowe domki i Mikołaje - konieczność. Ale oprócz typowych dekoracji uwagę przyciągają stoiska i sklepy z typowo świątecznym asortymentem. Zupełnie jak wyjęte żywcem z hollywoodzkiej produkcji o świętach. Takie kolorowe, bijące po oczach czerwienią i złotem, ale mające w sobie taką magię przyciągania, że ciężko od nich odwrócić wzrok i ma się ochotę wszystko kupić. Tu, teraz, na miejscu. Od razu. Cóż, marketingowcy odwalili kawał dobrej roboty skoro się na to łapiemy :)
Muzykę świąteczną słychać niemal w każdym miejscu: w małym rodzinnym sklepiku, u pakistańskiego fryzjera, w autobusie miejskim, a także w sklepie rybnym, do którego zawitaliśmy w ramach polowania na śledzia. Tak, tak, przed "Last Christmas" nie da się uciec...

Naprawdę święta w KL wyglądają jak w dużym europejskim mieście. Tyle że jest cieplej i nigdy nie ma śniegu (ale chyba w Polsce przy +10 stopniach na zewnątrz to też śnieg był do pooglądania tylko w lodówce?).

A jak tak naprawdę podobało się nam? Bardzo! Mieliśmy okazję pogotować i pojeść bardzo tradycyjne polskie potrawy. Buźki cieszyły się nam jak dzieciom podczas robienia fotki z Mikołajem. Świąteczne dekoracje i piosenki na każdym kroku wprawiały nas w bardzo pozytywny, świąteczny nastrój. Obejrzeliśmy Kevina (chociaż nie na Polsacie - powie mi ktoś czy to się liczy?). Popływaliśmy w basenie naszego apartamentowca w czapkach świętego mikołaja. A dzięki temu, że istnieje Skype i rozmowy wideo, tęsknota za bliskimi nie przesłoniła nam świątecznych pozytywów :) Te święta po prostu były inne.Komentarze

  1. Apetyczny ten domek,aż by się chciało pochrupać:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No właśnie! Mam wrażenie, że każdy widząc te kolorowe domki, świąteczne stoiska ze słodyczami niezależnie od wieku zamienia się w małe dziecko :) Albo przynajmniej szeroko się uśmiecha

      Usuń

Prześlij komentarz

Łączna liczba wyświetleń