Wietnam i Kambodża

W listopadzie 2013 roku zwiedziliśmy Wietnam i Kambodżę. Było to nasze pierwsze spotkanie z Azją. Nasz obecny wyjazd to trochę konsekwencja tamtych wakacji, choć fascynacja Azją nie była natychmiastowa, to jednak po kilku dniach oboje byliśmy zachwyceni.

Nie mamy najbardziej aktualnych informacji, nie mamy też artykułów na ten temat. Poniżej znajdziecie jednak spisaną naszą trasę przez te dwa piękne kraje. Może taki plan komuś pomoże  w przygotowaniu własnych wakacji :)
Wietnam:

1. Piękna stolica czyli Hanoi w 2 dni

Nam oglądanie Hanoi zajęło dwa dni. Nie będę się tu rozpisywać nad konkretnymi atrakcjami - naszym przewodnikiem było Lonely Planet :) Poświęciliśmy też chwilę na szukanie wycieczki do zatoki Ha Long. Warto przejść się po kilku biurach podróży i sprawdzić ceny, a potem negocjować i negocjować :) My zdecydowaliśmy się na zorganizowaną wycieczkę, bo po pierwsze cena była ok (choć nie pamiętam już ile, ale nam wydała się ok), mieliśmy ograniczony czas no i obawialiśmy się, że jeśli sami weźmiemy się za organizowanie - nie będzie ani taniej ani lepiej.

2. Zatoka Ha Long w 2 dni

Naprawdę warto. Można wybrać różne opcje takiej wycieczki. Są z jednym noclegiem (jak my) albo z dwoma. Można spać na łódce (nasza wersja) albo na którejś wyspie. Do wyboru do koloru. Całość jest prosta: przyjeżdżają po was do hotelu, wiozą na miejsce i wszystko załatwiają. A na koniec odstawiają znowu do Hanoi w wybrane miejsce. Jedyny problem jaki ja pamiętam, to ilość miejsca w busie. My, nasze bagaże, Amerykanie i Australijczycy i ich bagaże i do tego Chińczycy i ich bagaże. Wtedy po raz pierwszy zrozumiałam, co znaczy słowo: ciasno ;)

3. Hue w 1 dzień

Do Hue dotarliśmy samolotem z Hanoi (przelot do Da Nang i przejazd autobusem do Hue) i spędziliśmy jeden pełen zwiedzając piękną twierdzę. Na pewno warto.

4. Hoian w min 2 dni

Do Hoian można dostać się z Hue autobusem (malownicza droga). Sam Hoian słynie z kilku rzeczy. Po pierwsze to urocze miasteczko. Naprawdę urocze. Po drugie ma śliczną plażę. Po trzecie to urocze miasteczko jest znane jako miasteczko krawców. W 24 godziny można tam uszyć garnitur, płaszcz, suknię, a nawet zrobić buty. Idealnie na wymiar. Wszystko dobrane. I niedrogie ;) My planowaliśmy spędzić w Hoian 3-4 dni, ale niestety okazało się, że na miasteczko zmierza ogromny tajfun Hayan i trzeba się ewakuować. Co zrobiliśmy wsiadając do nocnego pociagu do Nha Trang wśród gwizdów i powiewów wiatru.

5. Rosyjskie Nha Trang w 3 dni

Nha Trang to typowe miasto turystyczne - liczne, wielkie hotele i przepełnione restauracje. Do tego bardzo ładna szeroka plaża. I wszechobecny język rosyjski (również w menu w knajpach). My spędziliśmy w tym mieście 3 dni, z czego jeden poświęciliśmy na wycieczkę na pobliskie wysepki (pływanie po rajskiej wyspie oraz wysepka małp).

6. Ho Chi Minh czyli Sajgon w 3 dni

Samo miasto (byłą stolicę) można oczywiście zwiedzić szybciej, ale dodatkowo warto wybrać się na wycieczki koło miasta. My pojechaliśmy na dwie: pół dnia spędziliśmy w tunelach Viet Congu, zaś cały dzień pływając po Mekongu. Obie warte są poświęconego czasu i pieniędzy :)

Kambodża:


7. Najpiękniejsze świątynie Azji czyli Ankor Wat w 2 dni

Ankor Wat to kompleks świątyń sprzed wieków, który przez długi czas zapomniany niszczał w dżungli. Jest porośnięty licznymi drzewami, co dodatkowo zachwyca i czyni to miejsce wyjątkowym. My w Ankor Wat spędziliśmy 1,5 dnia  (samo zwiedzanie), do tego dochodzi przelot z Wietnamu (razem z dojazdem na lotnisko i czekaniem na lot - pół dnia trzeba liczyć) oraz przejazd do następnego punktu (pół dnia).  Ujmę to tak: WARTO. MUST HAVE. KONIECZNIE. NIE PRZEGAPCIE ;) Czy widać mój entuzjazm? Niestety wszystkie następne świątynie w Azji porównywaliśmy do Ankor Wat. I nikt tego pięknego miejsca nie pobił.

8. Stolica Phnom Penh w 1 dzień

Stolica słynie z wielu ciekawych miejsc (pałac, muzeum Czerwonych Khmerów), my jednak wybraliśmy tylko niektóre (między innymi dwa powyższe) i uporaliśmy się z Phnom Penh w 1 pełen dzień. Samo miasto, poza zabytkami, nie zachwyca. Jest strasznie brudne.

9. Sihanoukville w 3-4 dni

To niewielkie miasteczko mieści się nad morzem. Przejazd ze stolicy zajmuje znaczą część dnia. Bywa ono zatłoczone - do rozważenia wcześniejsze rezerwowanie hoteli. Słynie z tanich masaży oraz ładnych plaż (leżących pod miastem, trzeba się tam dostać tuk tukiem). My dodatkowo wybraliśmy się na snorkeling na pobliskie wysepki. Warto - przepięknie :)

Tak mniej więcej wyglądała nasza pierwsza trasa przez Azję. O podróżach autobusem i pociągami pisać nie będę, choć to ciekawe opowieści. Niemniej - te dwa kraje pozwoliły nam "liznąć" trochę Azji i zachęciły do powrotu i dalszego zwiedzania. Warto, na pewno warto. 

Komentarze

Łączna liczba wyświetleń